Marketim Geldi nedir?

Marketim Geldi 2018 yılında EZEL ŞANS OYUNLARI GIDA TURİZM. LTD. ŞTİ. tarafından web sitesi aracılığıyla Alanya'da motorlu teslimat amacı ile Ertan ÇAKIR tarafından ortaya koyulmuş Ozan BENEK tarafından hayata geçirilmiş bir Start-Up projesidir. Marketim Geldi ile Alanya'da Market'e, Bakkala, Manava gidip sıra beklemeden ve vaktinizi harcamaya gerek kalmadan oturduğunuz yerden istediğiniz ürünü sipariş vererek dakikalar içerisinden teslim alabilirsiniz.Motor kurye ile hızlı hizmet ile sizin ya da evinizin ihtiyacını karşılamak adına hizmet veriyoruz.

Marketim Geldi hangi şehirlere hizmet vermektedir ? 

Marketim Geldi Alanya'nın semt ve mahallelerine yönelik hizmet vermektedir.

Bazı ürünlerin üzerinde neden '09:00 - 19:00 saatleri arasında tedarik edilebilmektedir.' ibaresi bulunuyor?


Bu ibare bulunan ürünler, Alanya içi depo tarafından tedarik edildiğinden dolayı belirli saatler arasında sipariş kabul edilmektedir.Bu ibarenin bulunmadığı diğer ürünler ise servis saatleri içerisinde sürekli teslim edilebilir.Fakat ibareli ürünler belirli saatler arasında teslim edilebilmektedir.


Siparişim ne zaman kuryeye teslim edilir?

Siparişinizi oluşturduktan sonra, ürünleriniz özenle tarafımızca toplanır, faturası düzenlenir ve ardından kuryeye teslim edilir. Sipariş sürecini Hesabım-Siparişler kısmından takip edebilirsiniz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim ?

Siparişinizi "Hesabım" sayfasındaki Siparişlerim bölümünden görebilir, ürünlerinizin durumunu sipariş durumu kısmında takip edebilirsiniz.

Siparişim ile ilgili nasıl bilgi alabilirim?

Siparişinizle ilgili aklınıza takılan bütün sorun ve sorularınızı Canlı Destek bölümünden 7/24 anlık olarak sorabilirsiniz.

Satın aldığım üründen memnun kalmazsam iade edebilir miyim?

Satın aldığınız ürünün tarihi geçmiş ise bizlere bildirdiğiniz taktirde aynı gün içinde yeni ürün sizlere teslim edilecektir. Aldığınız ürün Meyve & Sebze kategorisinde ise ürünleri beğenmediğiniz taktirde değişimi yapılacaktır.Ürünlerde iade yapılamamaktadır.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Verdiğiniz siparişi iptal edebilmek için siparişinizin durumu 'Onay Bekliyor' veya 'Sipariş Hazırlanıyor' aşamasında olması gerekmektedir.Eğer siparişiniz bu statü de ise siparişinizi Hesabım - Siparişler kısmında iptal etmek istediğiniz siparişin sağ tarafında İptal Et butonuna tıkladığınız taktirde siparişiniz iptal edilecektir.

Siparişim eksik olarak gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Siparişinizi teslim alırken kurye yetkilisiyle birlikte poşetleri açıp kontrol etmeli, eksik ürün durumunda kurye yetkilisine bildirmelisiniz.Bildirdiğiniz taktirde eksik olan ürün (ürünler) sizlere en kısa süre içinde teslim edilecektir.

Siparişimdeki ürünler aynı anda teslim edilebilir mi?

Evet, verdiğiniz siparişler aynı gün içinde tek seferde eksiksiz olarak teslim edilmektedir.

Siparişim belirli bir saat aralığında teslim edilebilir mi?

Evet, siparişinizi oluştururken sipariş notu kısmında belirlediğiniz saat aralığını yazdığınız taktirde siparişiniz sizin belirlediğiniz saatlar arasında teslim edilecektir.

Siparişlerimi hangi saat aralığında oluşturmalıyım?

Siparişlerinizi sabah Saat 09:00 - Gece 02:00 saat aralığında verebilirsiniz.